V naší advokátní praxi se často setkáváme s klienty, kteří uzavírají smlouvy s mezinárodním prvkem, aniž by věnovali dostatečnou pozornost volbě rozhodného práva. Ať už se jedná o ústní či písemné smlouvy, objednávky nebo jiné formy závazkových vztahů mezi společnostmi z různých zemí, otázka rozhodného práva se často řeší až v případě problému.
Proč je volba práva důležitá
Pokud všechny strany plní své povinnosti bez problémů a dodávky jsou přijaty a zaplaceny dle dohody, otázka rozhodného práva často nevznikne. Mnoho obchodníků proto ani nenapadne, že by se touto otázkou měli zabývat.
Avšak v momentě, kdy nastane nějaká obtíž – například pokud zboží nebo služby neodpovídají sjednané kvalitě, nebo pokud druhá strana odmítne zaplatit – stává se volba práva klíčovou otázkou. Klienti se v těchto případech často obracejí na nás s žádostí o právní poradenství ohledně jejich práv a povinností.
Právní rámec pro volbu práva
Obecně platí, že strany mají možnost si v rámci smluvního vztahu zvolit rozhodné právo pro celou smlouvu nebo pouze pro její část. Tuto možnost důsledně doporučujeme využít. Volba práva by měla být výslovně sjednána a zakotvena ve smlouvě, a to ideálně zvolením právního řádu země, ve které má sídlo jeden z partnerů smluvního vztahu.
Pokud volba práva není ve smlouvě stanovena, nastupuje otázka, podle kterého právního řádu se bude smluvní vztah řídit. Tato otázka se řeší podle tzv. evropského nařízení Řím I nebo podle zákona o mezinárodním právu soukromém nebo jiné mezinárodní smlouvy dle okolností případu. Tento proces může být komplikovaný a nákladný, protože každá strana se obvykle snaží prosadit právní řád své vlastní země.
Doporučení pro praxi
Volba práva v mezinárodních smlouvách: Doporučujeme, aby ve všech smlouvách s mezinárodním prvkem byla výslovně sjednána volba práva. Ideálně by se mělo jednat o právní řád země, ve které má sídlo jedna ze stran. Tím lze předejít budoucím sporům a komplikacím.
Konzultace s odborníkem: Pokud je zvolen právní řád, se kterým nejste obeznámen/a, doporučujeme, aby smlouvu nebo obchodní podmínky posoudil advokát nebo právník znalý daného právního řádu. To zajistí, že všechny podmínky smlouvy jsou v souladu s příslušným právem a ochrání především Vaše zájmy.
Zakotvení volby práva ve VOP: Při tvorbě všeobecných obchodních podmínek (VOP), které jsou součástí smluvních vztahů s dodavateli, odběrateli nebo klienty z jiných zemí, je důležité výslovně dohodnout volbu práva. Pokud možno by se mělo jednat o Váš právní řád. Totéž platí pro volbu soudu, který by případný spor rozhodoval. Tímto se budeme zabývat v dalším článku této série.
Závěr
Volba rozhodného práva je často opomíjeným aspektem mezinárodních smluvních vztahů. Věnováním pozornosti této otázce na počátku spolupráce mohou smluvní partneři předejít řadě zbytečných problémů. Doporučujeme proto vyhledat právní poradenství a zajistit, aby volba práva byla výslovně sjednána ve všech relevantních smlouvách a obchodních podmínkách. Tímto preventivním krokem můžete ušetřit čas, náklady a komplikace v případě sporů.
Tým naší advokátní kanceláře je vám k dispozici pro konzultace a poradenství v oblasti mezinárodního práva a smluvních vztahů. Neváhejte nás kontaktovat pro další informace.
Zajímají-li Vás průběžné novinky i z jiných právních oblastí, přihlaste se k našemu newsletteru v pravé dolní části stránky.
JUDr. Jiří Janoušek | advokát
jiri.janousek@janousekadvokat.cz
Mgr. Tereza Šmídová | advokátní koncipientka