Darování má v českém právním systému několik specifických variant, které se odlišují podle účelu. Tyto typy darování jsou velice často opomíjené, i přesto, že jsou velmi významné, a to natolik, že je zákonodárce upravuje zvlášť. Konkrétně se jedná o darování pro případ smrti a darování podpory. Oba typy mají svá specifika a vyžadují zvláštní právní náležitosti.

Darování pro případ smrti

Co je darování pro případ smrti?

Darování pro případ smrti je právní úkon, kterým dárce daruje majetek s podmínkou, že obdarovaný tento majetek získá až po smrti dárce. Je tedy určitou formou „závěti“, avšak s tím rozdílem, že má charakter darovací smlouvy, která se uzavírá ještě za života dárce.

Důležitým rozdílem oproti závěti je skutečnost, že se dárce současně v této smlouvě vzdává práva dar odvolat (v případě závěti by stačilo závěť zničit či ji změnit). O vzdání se práva odvolat dar dárce musí obdarovanému vydat potvrzení. Tímto vzdáním se práva odvolat dar není myšleno vzdání se práva odvolat dar i pro nouzi a nevděk (viz náš předchozí článek), ale skutečnost, že si dárce po dobu svého života nemůže jednostranně rozhodnout, že smlouvu plnit nebude.

Jako preventivní opatření této situace lze dárci doporučit, aby do smlouvy byla zakotvena konkrétní podmínka podmiňující nabytí vlastnického práva k daru. Formulování takové podmínky bylo mělo být co nejjasnější, aby nevyvolávalo pochybnosti o vůli dárce, případně, zdali byla naplněna.

Darovací smlouva pro případ smrti musí být dle aktuální právní úpravy vždy uzavřena písemně. Lze doporučit, aby byla smlouva vyhotovena ve formě notářského zápisu či minimálně na ní byly úředně ověřeny podpisy.

Darování podpory

Co je darování podpory?

Darování podpory je typem daru, jehož účelem je typicky zabezpečit obdarovaného v určité těžké životní situaci nebo mu pomoci překlenout obtížné období. Typickým příkladem je finanční pomoc v době nezaměstnanosti, nemoci nebo při jiných situacích, kdy obdarovaný potřebuje finanční či jinou podporu.

Pojmovým znakem darování podpory je, že se jedná o opakující (avšak ne nutně pravidelné) se plnění. Toto plnění může mít jak peněžitou podobu, tak nepeněžitou (například měsíční obstarání léků).

Není vyloučeno, aby si smluvní strany sjednaly podmínky, za kterých bude darování podpory poskytováno. Dárce může například požadovat, aby obdarovaný dar využil k určitému účelu (například k úhradě nákladů na vzdělání a tomu odpovídá, že podpora je vázána na trvání studia).

Pokud je to výslovně ve smlouvě uvedeno, právo na podporu a povinnost jejího poskytnutí přechází na dědice dárce a obdarovaného.

Závěr

Specifické formy darování, jako jsou darování pro případ smrti a darování podpory, nabízejí flexibilní možnosti, jak zajistit blízké osoby v různých životních situacích. Tyto typy darování však mají svá právní specifika a doporučuje se, aby si dárci i obdarovaní byli vědomi všech podmínek a právních důsledků, které se k těmto typům darovacích smluv vztahují.

Srdečně Vás zveme k četbě našich dalších článků v této sérii:

Díl 1 – obecné náležitosti a forma;

Díl 2 – odvolání daru;

Díl 3 – doprovodné instituty.

Naše advokátní kancelář je tu proto, aby Vám poskytla nejen odpovědi na Vaše otázky k typům darování podle českého práva, ale i komplexní podporu a jistotu ve všech právních otázkách, které řešíte. Neváhejte nás kontaktovat a využijte odborného poradenství, které Vám pomůže vykročit správným směrem.

 

Zajímají-li Vás průběžné novinky i z jiných právních oblastí, přihlaste se k našemu newsletteru v pravé dolní části stránky.


Tereza Šmídová právní služby a advokátní kancelář Janoušek

Mgr. Tereza Šmídová  | advokátní koncipientka

tereza.smidova@janousekadvokat.cz

Print Friendly, PDF & Email