V prvním díle naší série článků o darovací smlouvě jsme se podrobně zaměřili na obecné náležitosti tohoto dvoustranného právního jednání. Zmínili jsme, že darovací smlouva je právním jednáním, které vyžaduje souhlas obou stran, a jakmile je darovací smlouva uzavřena (a v případě věci evidovaných v katastru nemovitostí pak vložena do sbírky listin společně s návrhem na vklad vlastnického práva), má právní účinky. Nicméně, i když se může zdát, že taková smlouva je definitivní, právní řád poskytuje nástroje, které umožňují dárcům odvolat dar za určitých okolností. Tyto případy představují významné výjimky z principu, že darování je bezplatné a neodvolatelné.
Odvolání daru pro nevděk
Jednou z hlavních okolností, kdy lze dar odvolat, je případ tzv. nevděku obdarovaného. Tento institut slouží jako ochrana projevu vůle dárce proti jednání obdarovaného, které by bylo v hrubém rozporu s morálními a společenskými normami, zkrátka s dobrými mravy. Zákon specifikuje, že dárce může dar odvolat, pokud obdarovaný dárci nebo členům jeho rodiny ublíží úmyslně nebo z hrubé nedbalosti, např. dopustí se úmyslného trestného činu nebo se chová způsobem, který zjevně poškozuje dárce či ohrožuje jeho čest a důstojnost.
Odvolání daru pro nevděk je však časově omezené. Dárce musí odvolání provést do jednoho roku od chvíle, co obdarovaný dárci ublížil nebo kdy se o důvodech k odvolání dozvěděl. Pokud tento termín propásne, jeho právo na odvolání daru zaniká. Je také důležité zmínit, že nevděk obdarovaného může být dárcem prominut.
Dárce má tím pádem právo požadovat vydání celého daru, případně zaplacení jeho obvyklé ceny. Nebude-li toto ze strany obdarovaného akceptováno, může se dárce obrátit na příslušný soud.
Ten však při svém rozhodování, neboť každý případ je posuzovaný individuálně, a to především v měřítku celkové historie vztahů mezi dárcem a obdarovaným, shledává jako určující nevděk „objektivní“ před nevděkem „subjektivním“.
Odvolání daru pro nouzi
Dalším důvodem, který zákon umožňuje, je odvolání daru z důvodu, že se dárce dostal do tíživé životní situace. Pokud se dárce po uzavření darovací smlouvy ocitne v nouzi, kterou nemohl předvídat, a není schopen se sám uživit nebo zabezpečit základní životní potřeby své rodiny, může dar odvolat. Tato možnost odvolání daru má hluboké sociální opodstatnění, protože chrání dárce před nečekanými a vážnými životními obtížemi. Nicméně pokud se dárce dostal do nouze úmyslným nebo nedbalým jednáním, právo na odvolání daru pro nouzi mu nepřísluší.
Při odvolání daru v nouzi je však třeba vzít v úvahu několik důležitých aspektů. Pokud obdarovaný již věc prodal, spotřeboval nebo jinak zcizil, nemusí být dárci povinen vrátit dar v původní podobě, ale může nahradit jeho hodnotu finančně do takové výše, která dárce dostane z nouze a poskytne mu prostředky pro výživu. Stejně tak, pokud obdarovaný není v situaci, kdy by mohl dar vrátit nebo uhradit jeho hodnotu (sám je v nouzi), může soud rozhodnout, že nárok na odvolání daru je neúspěšný, pokud by to pro obdarovaného znamenalo neúměrnou zátěž.
Závěr
Odvolání daru je právním institutem, který dává dárci určitou ochranu proti nevhodnému jednání obdarovaného nebo proti nepředvídaným životním okolnostem. Považujeme za důležité, aby dárci byli o této možnosti informováni a aby byli schopni své právo na odvolání daru uplatnit v souladu s právními předpisy, neboť se tohoto práva dle zákona nelze vzdát.
Nejedná se nicméně o snadnou záležitost, jak se na první pohled může zdát. Z naší právní praxe potvrzujeme, že ve valné většině záleží na komplexní analýze a schopnosti objektivně dotvrdit rozhodné skutečnosti. K tomuto doporučujeme přizvat právního odborníka. Naše advokátní kancelář Vás v této záležitosti ráda podpoří.
Ve třetím díle naší série se budeme věnovat dalším druhům/způsobům darování. Nechte se překvapit!
Zajímají-li Vás průběžné novinky i z jiných právních oblastí, přihlaste se k našemu newsletteru v pravé dolní části stránky.
Mgr. Tereza Šmídová | advokátní koncipientka