Věděli jste, že od tohoto jara (2021) již lze opět konat shromáždění SVJ? Podrobnosti se dočtěte zde.

A věděli jste také, že od 1.7.2020, tedy již před rokem, vstoupila v účinnost novela zákona, která se zásadně dotýká a mění pravidla v bytovém spoluvlastnictví a SVJ? K této novele jsme vydali dokonce 6ti dílný seriál s novinkami v SVJ – čtěte zde.

Po více než roce se konečně pravidla dodržovaná při epidemii uvolnila natolik, aby bylo možno uspořádat shromáždění SVJ. Ačkoli je při jeho konání potřeba dodržet některá režimová opatření (viz. zde), konečně je opět možné za osobní přítomnosti vlastníků schvalovat důležité záměry a rozhodnutí, které nalezneme v každém bytovém domě.

Mezi body programu Vašeho svolaného shromáždění by určitě neměla chybět informace o novele zákona týkající se SVJ. Vůči vlastníkům tím naplníte svou povinnost péče řádného hospodáře.

Ačkoli SVJ nejsou pod hrozbou sankce nucena změny zákona do stanov zapracovat, jistě to lze doporučit. Některé instituty lze využít jedině tehdy, pokud se stanovy SVJ změní. Mezi takové patří dozajista velmi lákavé náhradní shromáždění.

Zejména bytové domy, které plánují stavební zásahy vyžadující změnu či úpravu prohlášení vlastníka (viz. zde), by měly aktualizaci stanov SVJ provést. Dosavadní pravidla pro změnu prohlášení se totiž změnila natolik, že staré stanovy jsou spíše překážkou hladkého postupu při důležité investici v domě.

Neváhejte se změnami stanov do aktuální podoby. Ušetříte si tím ve Vašem domě sporné situace, které z nesouladu mohou vzejít. Potřebujete-li se změnou a jejím rozsahem poradit, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.


JUDr. Jiří Janoušek | advokát

jiri.janousek@janousekadvokat.cz

 

Print Friendly, PDF & Email