Řada společenství vlastníků jednotek nyní řeší, zda uspořádat v současné rozvolňovací atmosféře svá shromáždění, která mnohdy přes rok nebylo možné konat. K možnosti a podmínkám konání shromáždění v současné situaci rozvolňování čtěte v našem článku zde.

Náš kolega a odborník na právo bytového spoluvlastnictví a SVJ Mgr. Daniel Urban doporučuje: „Na další rozvolnění nečekejte a využijte příležitosti uspořádat shromáždění ještě do prázdnin. Opatření se již zřejmě dále nezmírní“.

Jaké důvody kolegu k tomuto doporučení vedou?

„Domnívám se, že současná režimová opatření, která Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro konání zasedání orgánů právnických osob, a tedy i pro konání shromáždění SVJ, jsou již natolik mírná, že nelze očekávat jejich další rozvolnění. Patří mezi ně respirátory, rozestupy a doklad o testu, očkování nebo imunitě.

Když se nad tím zamyslíte, pak u rozestupů a respirátorů asi nelze očekávat nějaké zmírnění. Přeci jen se to ve společnosti stalo normálním, lidé to samovolně dodržují a představa, že by nyní někdo řekl „nedodržujte rozestupy“, není myslitelná.

Co se týká oněch dokladů o testování. Domnívám se, že než bude onemocnění COVID-19 zahnáno proočkováním populace na ústup, bude třeba ve společnosti v obdobných režimových opatřeních setrvávat. Antigenní testy jsou dnes dostupné a zdarma. PCR zase přesnější. Nelze tedy očekávat, že by je stát přestal pro shromažďování lidí vyžadovat.

Očkování je pak celopopulační cíl. Povinnost předložení dokladu o něm tak zřejmě také jen tak nezmizí. No a jelikož osoby s „3 měsíční imunitou“ po prodělání nemoci mají k testům i očkování složitější přístup, je třeba myslet i na ně. Opět nečekám, že by stát jakkoli uvolnil jejich shromažďování bez dokladu.

Jinými slovy, mám za to, že shora popsaná a v současnosti platná režimová opatření při konání shromáždění SVJ jsou minimem, kam bude stát ochoten při rozvolňování zajít. Naopak se domnívám, že při každém zhoršení epidemiologické situace může stát přikročit ke zpřísnění pravidel. Například konání shromáždění jen za účelem volby orgánů.

Je tak třeba tohoto stavu využít. Pakliže ze své zkušenosti připustím, že konání shromáždění o prázdninách je neúčelné (lidé se nesejdou), pak je třeba každému SVJ doporučit, aby shromáždění naplánovalo a realizovalo nyní v tom čase, který ještě do letních prázdnin zbývá. A že ho není málo.

Nespoléhal bych na to, jak bude situace vypadat v září. A přeci jen, je zde ze zákona povinnost konat shromáždění 1x ročně. Loni se to mnohým nepovedlo, teď je možnost to napravit.“

Naše advokátní kancelář je připravena Vám s konáním shromáždění v této nelehké době samozřejmě pomoci.

Zajímají-li Vás průběžné novinky (nejen) z oblasti bytového spoluvlastnictví a SVJ, přihlaste se k našemu newsletteru v pravé dolní části stránky.


Mgr. Daniel Urban | advokátní koncipient

daniel.urban@janousekadvokat.cz

Print Friendly, PDF & Email