Založení a vznik společnosti s ručením omezeným vždy byl a je spojen s povinností vložit do společnosti základní kapitál. Ačkoli byl již v dávné minulosti tento povinný kapitál snížen z kdysi původních částek na pouhou 1,- Kč, stále zůstávala povinnost kapitál skládat na bankovní účet před vznikem společnosti. Zakladatelé tak museli i kvůli této 1,- Kč zakládat bankovní účet a na něj ji zaplatit. To vznik s.r.o. zbytečně prodlužovalo a administrativně komplikovalo.

Víte, že tato povinnost je nyní pryč? Pojďme si představit novinku v zakládání společnosti s ručením omezeným.

Založení rychle a efektivně

Od 1.1.2021 již není nutné zřídit vlastní bankovní účet pro splacení peněžitých vkladů vnášených do společnosti s ručením omezeným v případech, kdy výše všech peněžitých vkladů (základního kapitálu) nepřesáhne v součtu 20.000,- Kč.

V praxi si lze tak představit situaci, kdy během jediné návštěvy notáře bude s.r.o. založeno i zapsáno do obchodního rejstříku. To bylo v minulosti komplikováno právě povinností zřídit si předem bankovní účet. Nyní místo jeho zřízení postačí například písemné prohlášení o splacení vkladu (kapitálu) v hotovosti. Ušetříte tak čas i peníze.

Jak postupovat, když výše peněžitého vkladu přesáhne částku 20.000,- Kč?

Zakladatelé, kteří se i nadále rozhodnou pro základní kapitál převyšující 20.000,- Kč, budou nuceni postupovat dosavadním způsobem. Po návštěvě notáře a založení společnosti (po sepisu notářského zápisu) budou muset navštívit peněžní ústav (banku), založit si účet, splnit na něj své vklady, to vše notáři doložit listinami a až poté nechat své nové s.r.o. zapsat do obchodního rejstříku.

Závěr

Je samozřejmě nasnadě, že každé s.r.o. potřebuje bankovní účet. A tedy i ti, kteří jej nebudou zakládat předem, jej nakonec u peněžního ústavu pro společnost založí. Avšak právě ta výhoda, že tak nemusí činit dopředu, jim zrychlí a zefektivní proces zakládání společnosti s ručením omezeným o celé dny. Neváhejte této novinky využívat. V případě potřeby Vám rádi s naším notářem se založením s.r.o. pomůžeme.


JUDr. Jiří Janoušek | advokát

jiri.janousek@janousekadvokat.cz

 

Print Friendly, PDF & Email